Wiele leków silnie upośledza sprawność psychofizyczną kierowców

Alkohol etylowy – leki – prowadzenie pojazdów mechanicznych. Prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem niewielkich nawet dawek alkoholu etylowego jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych (25%), z tego w 50% kończących się śmiertelnie. W związku z tym absolutny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem działania alkoholu jest usankcjonowany przepisami Kodeksu Drogowego.

Wiele leków silnie upośledza sprawność psychofizyczną kierowców (p. rozdz. 1). Obowiązkiem lekarza jest informowanie chorych o niebezpieczeństwie prowadzenia pojazdów mechanicznych, obsługiwania niebezpiecznych i skomplikowanych maszyn, pod wpływem leków upośledzających sprawność psychofizyczną.

Zastosowanie lecznicze alkoholu etylowego. Alkohol jest stosowany jako rozpuszczalnik dla niektórych leków nierozpuszczalnych w wodzie oraz jako podłoże do nalewek i intraktów. W 50-70% roztworach jest stosowany u chorych długo leżących do przemywania skóry w celu wy- wołania podrażnienia i zwiększenia przepływu krwi, aby zapobiec wystąpieniu odleżyn. Roztwór 70% stosuje się jako środek odkażający na nie uszkodzoną skórę. Czasem stosuje się go jako ultimum reiugium w ciężkich nerwobólach we wstrzyknięciach donerwowych, które, powodując uszkodzenie i zwyrodnienie nerwu, przerywają bóle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

maszyny do czyszczenia filtrów dpf fap https://baumaschinenelektronik24.de/komatsu/