Przedawkowanie glutetimidu

Zatrucie ostre. Przedawkowanie glutetimidu prowadzi do zatrucia ostrego powodującego częściej śmierć niż zatrucie barbituranami. Głównym objawem zatrucia ostrego jest śpiączka, podczas której występują skurcze mięśni twarzy oraz okresowo wzmożone napięcie mięśni kończyn. Następuje zahamowanie perystaltyki jelit i atonia pęcherza moczowego. U większości zatrutych występuje rozszerzenie źrenic. Leczenie jest podobne do leczenia zatrucia barbituranami.

Zatrucie przewlekłe. Po kilkuletnim stosowaniu glutetimidu jako leku uspokajającego i nasennego okazało się, że bardzo łatwo powoduje on przyzwyczajenie i objawy uzależnienia psychicznego i fizycznego. Ludzie uzależnieni od glutetimidu zażywają go w dawkach od kilku do kilkunastu gramów dziennie. Objawy abstynencji w postaci pobudzenia, halucynacji i drgawek mięśniowych, przypominających drgawki padaczkowe, pojawiają się nie tylko po przerwaniu stosowania leku,' lecz także po zmniejszeniu jego dawkowania. U ludzi uzależnionych w stanie zatrucia przewlekłego przede wszystkim pojawiają się objawy psychotyczne. Glutetimid używany jeszcze do niedawna jako dobry lek nasenny jest więc niebezpieczny ze względu na łatwość wywoływania przyzwy-czajenia. Z tego powodu nie powinien być stosowany jako lek uspokajający. Jako lek nasenny w zaburzeniach zasypiania powinien być stosowany bardzo ostrożnie, głównie u ludzi nie tolerujących barbituranów.

Jedna odpowiedź na „Przedawkowanie glutetimidu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

https://sowoman.pl/marza-ci-sie-paznokcie-plomienie-sprawdz-jak-je-zrobic/ Anna Skura - najciekawsze informacje z życia blogerki