Powstanie uszkodzeń w określonej strukturze mózgu

Powstanie uszkodzeń w określonej strukturze mózgu może spowodować powstanie zmian w czynności wielu nawet bardzo odległych struktur mózgu. Wykazano to doświadczalnie przez uszkadzanie poszczególnych grup komórek nerwowych w różnych częściach mózgu.

Przenoszenie impulsów elektrycznych między zakończeniami włókien nerwowych oun odbywa się za pomocą swoistych mechanizmów biochemicznych.

Przyjmuje się, że sposób przekazywania impulsów elektrycznych między zakończeniami nerwowymi w mózgowiu jest podobny do przekaź- nictwa w synapsach układu autonomicznego (p. rozdz. 3). Wiele dowodów doświadczalnych wskazuje na to, że neurochemicznymi przenośnikami (neuroprzekażnikami) impulsów nerwowych w mózgu są: noradrenalina oraz dopamina (aminy katecholowe), ponadto 5-hydroksytryptami- na (serotonina), kwas Y-aminomasłowy i acetylocholina. Kwas glutaminowy, histamina, substancja P, prostaglandyny, (3-endorfina, enkefaliny, cykliczne nukleotydy znajdują się w oun, lecz ich rola jako przekaźników lub modulatorów czynności neuronów nie jest w pełni wyjaśniona.

Jedna odpowiedź na „Powstanie uszkodzeń w określonej strukturze mózgu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *