LEKI NASENNE

Sen jest stanem fizjologicznym organizmu, charakteryzującym się zmniejszeniem aktywności oun, zwłaszcza czynności kory mózgu. U zdrowych ludzi sen pojawia się w rytmie dobowym. Stan ten charakteryzuje się utratą świadomości i zniesieniem aktywności ruchowej. Podczas snu większość odruchów jest zniesiona, m.in. odruch kolanowy. Można natomiast wywołać odruch Babińskiego, który występuje w niektórych schorzeniach neurologicznych. Następuje zmniejszenie przemiany mate-rii, zwiotczenie mięśni prążkowanych, zwężenie źrenic, zmniejszenie liczby skurczów serca, obniżenie ciśnienia krwi, zahamowanie ruchów przewodu pokarmowego i zmniejszenie wydzielania żołądkowego.

Podczas snu zdrowego człowieka występują 2 fazy. Pierwszą z nich jest -tzw. sen wolnofalowy, nazwany od charakterystycznego obrazu elektro- encefalogramu. Sen wolnofalowy można też nazwać snem głębokim, podczas którego nie występują marzenia senne. Druga faza jest to tzw. sen paradoksalny występujący w krótkich okresach i charakteryzujący się odmiennym zapisem elektroencefalograficznym i szybkimi ruchami gałek ocznych. W czasie snu paradoksalnego występują marzenia senne. Praw- dopodobnie występowanie tej fazy snu jest niezbędne dla normalnych czynności psychicznych w stanie czuwania.

U człowieka sen paradoksalny stanowi 20-25Vo ogólnego czasu snu dobowego. Mimo że sen jest jedną z podstawowych czynności organizmu, mechanizm jego występowania nie jest znany. Na podstawie wielu dowodów doświadczalnych, uzyskanych podczas badań na zwierzętach, można jednak powiedzieć, że sen jest aktywnym stanem oun, w przeciwieństwie do dawnych poglądów zakładających, że sen jest zjawiskiem biernie występującego hamowania szerzącego się na oun po okresie czu-wania i pobudzenia. Obecnie przypuszcza się, że sen występuje na skutek uruchomienia czynnych mechanizmów w niektórych strukturach mózgu, m.in. w tworze siatkowatym pnia mózgu oraz we wzgórzu wzrokowym. Pobudzenie tych mechanizmów wzbudza wpływ hamujący wymienionych struktur na korę mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *