LEKI NASENNE
Sen jest stanem fizjologicznym organizmu, charakteryzującym się zmniejszeniem aktywności oun, zwłaszcza czynności kory mózgu. U zdrowych ludzi sen pojawia się w rytmie dobowym. Stan ten charakteryzuje się utratą świadomości i zniesieniem aktywności ruchowej. Podczas snu większość odruchów jest zniesiona, m.in. odruch kolanowy. Można natomiast wywołać odruch Babińskiego, który występuje w niektórych schorzeniach neurologicznych. Następuje zmniejszenie przemiany mate-rii, zwiotczenie mięśni prążkowanych, zwężenie źrenic, zmniejszenie liczby skurczów serca, obniżenie ciśnienia krwi, zahamowanie ruchów przewodu pokarmowego i zmniejszenie wydzielania żołądkowego.
Podczas snu zdrowego człowieka występują 2 fazy. Pierwszą z nich jest -tzw. sen wolnofalowy, nazwany od charakterystycznego obrazu elektro- encefalogramu. Sen wolnofalowy można też nazwać snem głębokim, podczas którego nie występują marzenia senne. Druga faza jest to tzw. sen paradoksalny występujący w krótkich okresach i charakteryzujący się odmiennym zapisem elektroencefalograficznym i szybkimi ruchami gałek ocznych. W czasie snu paradoksalnego występują marzenia senne. Praw- dopodobnie występowanie tej fazy snu jest niezbędne dla normalnych czynności psychicznych w stanie czuwania.
U człowieka sen paradoksalny stanowi 20-25Vo ogólnego czasu snu dobowego. Mimo że sen jest jedną z podstawowych czynności organizmu, mechanizm jego występowania nie jest znany. Na podstawie wielu dowodów doświadczalnych, uzyskanych podczas badań na zwierzętach, można jednak powiedzieć, że sen jest aktywnym stanem oun, w przeciwieństwie do dawnych poglądów zakładających, że sen jest zjawiskiem biernie występującego hamowania szerzącego się na oun po okresie czu-wania i pobudzenia. Obecnie przypuszcza się, że sen występuje na skutek uruchomienia czynnych mechanizmów w niektórych strukturach mózgu, m.in. w tworze siatkowatym pnia mózgu oraz we wzgórzu wzrokowym. Pobudzenie tych mechanizmów wzbudza wpływ hamujący wymienionych struktur na korę mózgu.
Dodaj komentarz