Halotan

Właściwości. Halotan (Halothane, Halan, Narcotan) jest niepalną, bardzo aktywną chemicznie cieczą reaguje z wieloma metalami, bardzo dobrze rozpuszcza się w gumie, dlatego podczas podawania halotanu należy stosować rury z polietylenu, z którym halotan nie reaguje.

Losy w organizmie i mechanizm działania. Halotan ulega tylko częściowo przemianom w organizmie. 80% halotanu wydala się przez drogi oddechowe w stanie nie zmienionym, 20% zaś w postaci kwasu trifluoro- octowego z moczem. Halotan szybko wywołuje znieczulenie ogólne, szybko również następuje budzenie po przerwaniu jego podawania.

Działanie farmakologiczne. Halotan wywołuje głębokie znieczulenie ogólne. Słabo działa przeciwbólowo, słabiej od eteru zmniejsza napięcie mięśni prążkowanych. Gdy występuje konieczność wywołania silnego zwiotczenia mięśni prążkowanych, podczas znieczulenia halotanem stosuje się środki porażające płytkę motoryczną. Halotan działa depresyjnie na czynność ośrodka oddechowego, zmniejszając jego wrażliwość na stężenie dwutlenku węgla. Znosi odruchy krtaniowe i gardłowe. Nie drażni błony śluzowej dróg oddechowych, hamując nawet wydzielanie śliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *