Fenytoina
Działanie i zastosowanie. Fenytoina (Phenytoin0, Phenytoinum), difenylo- hydantoina, jest najczęściej używanym i najbardziej skutecznym lekiem stosowanym w celu zapobiegania napadom dużym i psychomotorycznym. Nie przerywa natomiast tych napadów. Leczenie fenytoiną zazwy-
Fenytoinarozpoczyna się od dawki 100 mg/24 h, zwiększając o 100 mg co tydzień, dochodząc do dawki 400 mg/24 h. Zaletą fenytoiny jest dość słabe działanie nasenne i hamujące czynności psychiczne. Stosuje się ją najczęściej łącznie lub na przemian z fenobarbi talem. Oprócz leczenia padaczki fenytoina znalazła zastosowanie również w leczeniu niemiarowo- ści serca.
Działania niepożądane. Przy dłuższym stosowaniu obserwuje się dość liczne działania niepożądane, a mianowicie zaburzenia koordynacji ruchów, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, przerost dziąseł, wysypki skórne, oczopląs, zaburzenia psychiczne, przerost układu chłonnego, zwłóknienie płuc, czasem nadmierne owłosienie (hirsutyzm). Rzadkim powikłaniem jest pojawienie się niedokrwistości megaloblastycznej, którą leczy się przez podawanie kwasu foliowego. Przerost dziąseł, zwłóknienie płuc i przerost układu chłonnego tłumaczy się działaniem uczulającym fenytoiny.
Dodaj komentarz