Alkohol etylowy.

Alkohol etylowy (Aethanolum, C2H5OH) jest jednym z najstarszych stosowanych od wieków środków farmakologicznych. Obecnie jego znaczenie jako leku jest niewielkie, natomiast nadal jest niezastąpiony jako rozpuszczalnik dla niektórych leków nierozpuszczalnych w wodzie. Ze względu na rozpowszechnione stosowanie niewielkich dawek alkoholu podczas posiłków, nadużywanie i zależność oraz często zdarzające się ostre zatrucia alkoholem etylowym jest konieczne poznanie jego właś-ciwości farmakologicznych i toksycznych.

Działanie farmakologiczne. Alkohol etylowy działa przede wszystkim silnie depresyjnie na oun. Działa hamująco w pierwszej kolejności na twór siatkowaty pnia mózgu, następnie na korę mózgu i wreszcie na ośrodki podkorowe. Objawy pobudzenia psychicznego i ruchowego obserwowane w początkowym okresie upojenia alkoholowego są spowodowane odhamowaniem wielu ośrodków podkorowych na skutek porażenia kory mózgu oraz tworu siatkowatego. Pod wpływem alkoholu etylowego najpierw ulegają zaburzeniu uwaga, myślenie, pamięć, procesy kojarzenia, a zwłaszcza zdolność do pracy wymagającej bardziej złożonych czynności. Następnie występują objawy pobudzenia psychicznego i ruchowego. W miarę pogłębiania zatrucia występuje zaburzenie koordynacji ruchów dowolnych, utrudnienie mowy, senność, sen, wreszcie śpiączka.

Działanie ośrodkowe alkoholu etylowego przypomina działanie środków znieczulających ogólnie (działanie narkotyczne, przeciwbólowe, euforyczne). Zbyt mały współczynnik bezpieczeństwa wyklucza jego stosowanie do znieczulenia ogólnego – wcześniej bowiem powoduje porażenie ośrodka oddechowego i naczynioruchowego niż pełne zniesienie odruchów rdzeniowych i napięcia mięśniowego (działanie na rdzeń kręgowy). Oprócz działania na oun alkohol etylowy wpływa na czynność wielu innych narządów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *