Tolmetyna

Tolmetyna (Tolmetin0, Tolectin). Jest zbliżona pod względem budowy chemicznej, profilu działania terapeutycznego i toksycznego do indometacyny. Z objawów toksycznych wywołuje najczęściej podrażnienie przewodu pokarmowego u 25-40% leczonych. Ma główne zastosowanie lecznicze w gośćcu przewlekłym postępującym, zesztywniającym zapaleniu kręgosłupa, zmianach zwyrodnieniowych stawów doustnie – w dawce 1,2-1,5 g/24 h.

Sulindak (Sulindac). Sulindak jest pochodną indometacyny, która wywiera działanie przeciwzapalne po biotransformacji w wątrobie do metabolitu sulfonowego. Działa słabiej od indometacyny, lecz jest mniej toksyczna w stosunku do przewodu pokarmowego. Stosuje się doustnie po 200 mg co 12 h.

Ibuprofen“, kwas 2-(4′-izobutylofenylo)-propionowy, ma słabsze działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe niż fenylobu- tazon, indometacyna i kwas acetylosalicylowy. Toksyczność ibuprofenu jest mniejsza od wymienionych leków przeciwzapalnych. Nie wywołuje

Ibuprofen Wzór 6.7. on uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego i może być stosowany nawet u chorych na chorobę wrzodową. Ibuprofen jest stosowany przede wszystkim w chorobach gośćcowych, najczęściej w dawce 600-1200 mg/24 h.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *