Podtlenek azotu

Właściwości. Podtlenek azotu (N20, Nitrogenium oxydulatum) jest bezbarwnym, niepalnym gazem. Bardzo szybko dyfunduje przez pęcherzyki płucne, wywołuje szybko znieczulenie ogólne oraz szybkie budzenie się chorego. Nie ulega żadnym przemianom w organizmie, jest więc wydalany w stanie nie zmienionym, głównie przez drogi oddechowe oraz w niewielkiej ilości przez skórę wskutek dużej zdolności przenikania przez tkanki.

Działanie farmakologiczne. Podczas indukcji podtlenek azotu wywołuje przyjemne oszołomienie chorego, dlatego nazywany jest gazem rozweselającym. Jest słabo działającym środkiem znieczulającym ogólnie, działającym jednak przeciwbólowo. Nie działa zwiotczająco na mięśnie prążkowane. Nie wywiera wyraźnego działania na układ oddechowy i krążenia. Nie uszkadza narządów miąższowych.

Podtlenek azotu jest więc w zasadzie nietoksycznym (zdarzają się przypadki bezdechu), lecz słabo działającym środkiem znieczulającym ogólnie, nie wywołującym pełnego znieczulenia ogólnego i nie powodującym zwiotczenia mięśni prążkowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *