Pochodne kwasu barbiturowego

Fenobarbital (Luminalum) działa silnie przeciwdrgawkowo, zwiększając próg pobudliwości kory mózgu na wyładowania elektryczne. Jest lekiem, który przerywa napad duży padaczkowy. W celu przerwania napadu stosuje się sól sodową (Luminalum Natrium) domięśniowo, w dawce 200 mg. Zapobiega również występowaniu napadów padaczkowych dużych. W tym celu podaje się doustnie 100 mg/24 h, zwiększając dawkę stopniowo do 300-400 mg/24 h w dawkach podzielonych.

Silne działanie nasenne utrudnia jago dłuższe stosowanie w leczeniu padaczki. Fenobarbital powoduje bowiem senność i oszołomienie utrudniające wykonywanie codziennych czynności i uniemożliwiające pracę zawodową. Aby uniknąć tego działania, stosuje się często małe dawki fenobarbitalu z lekami przeciwpadaczkowymi z grupy hydantoiny. W tym celu można stosować preparat Phenydantiń (Hydantal), zawierający w jednej tabletce 30 mg fenobarbitalu i 100 mg fenytoiny (Phenytoinum). Należy pamiętać że nagłe odstawienie fenobarbitalu może wywołać objawy abstynencji w postaci napadu dużego.

Pochodne kwasu N-metylobarbiturowego (Prominalum, Gemonil) – działające słabiej nasennie od fenobarbitalu, a równie silnie przeciw- drgawkowo – są lepszymi od niego lekami stosowanymi w zapobieganiu napadom dużym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *