Ośrodkowy układ nerwowy

Działanie farmakologiczne. Ośrodkowy układ nerwowy. Barbiturany działają w zależności od dawki uspokajająco, nasennie i narkotycznie, niektóre z nich ponadto przeciwdrgawkowo. Działanie uspokajające i nasenne przypomina działanie alkoholu etylowego. Małe dawki barbituranów powodują zmniejszenie wrażliwości na bodźce zewnętrzne, uspokojenie i dzięki temu ułatwiają zaśnięcie. Dawki uspokajające barbituranów są mniej więcej 10-krotnie mniejsze od dawek nasennych.

Barbiturany stosowane w ciągu dnia, w celu uspokojenia chorego, mogą zmniejszyć zdolność wykonywania pracy wymagającej szybkiego reagowania na zmiany otoczenia, koncentracji uwagi i dużego wysiłku umysłowego. Działanie to wyraźnie wzmaga alkohol etylowy (synergizm addycyjny) – wypicie niewielkiej ilości alkoholu przez ludzi zażywających nawet małe dawki barbituranów może spowodować wyraźne zaburzenia czynności umysłowych.

U niektórych ludzi małe dawki barbituranów mogą niekiedy działać pa-radoksalnie psychopobudzająco. Większe dawki barbituranów działają nasennie. Czas działania wynosi 4-8 h w zależności od rodzaju zastosowanego leku. Barbiturany słabo metabolizowane (długo działające) wywołują tzw. efekt ponarkotyczny, przejawiający się po obudzeniu sennością, uczuciem zmęczenia i otępienia umysłowego. W odpowiednio dużych dawkach wywołują śpiączkę. Działanie depresyjne barbituranów zależy zatem w dużym stopniu od dawki, wywołując działanie uspokajające w małych dawkach, nasenne w większych i wreszcie śpiączkę w dawkach „narkotycznych’’. W czasie stosowania barbituranów nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *