Alkohol etylowy

Alkohol etylowy działa na układ krążenia, podwyższając nieznacznie ciśnienie krwi oraz przyspieszając czynność serca. Alkohol etylowy wyraźnie rozszerza naczynia krwionośne skóry, powodując uczucie gorąca, a w rzeczywistości następuje szybsza utrata ciepła. Po ekspozycji organizmu na zimno następuje skurcz naczyń skórnych i utrudnienie krążenia w skórze. Wypicie niewielkiej ilości alkoholu po przejściu do ciepłego pomieszczenia usuwa zastój krwi w skórze.

Działanie pobudzające krążenie niewielkich ilości alkoholu etylowego, stosowanego przez laików w przypadku omdlenia lub wstrząsu jako doraźna pomoc przed rozpoczęciem postępowania lekarskiego, można wytłumaczyć przez odruchowe pobudzenie czynności serca na skutek podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego przez alkohol etylowy. Ponadto alkohol etylowy, usuwając uczucie lęku i napięcia, pośrednio działa stabilizująco na układ krążenia w zaburzeniach tego układu.

U zwierząt stwierdzono rozszerzające działanie alkoholu etylowego na naczynia wieńcowe. U człowieka wykazano, że wprawdzie alkohol zmniejsza bóle w okolicy serca występujące w chorobie wieńcowej, jednak nie zapobiega on zmianom elektrokardiograficznym występującym w niewydolności wieńcowej po wysiłku fizycznym. Działanie przeciwbólowe alkoholu w chorobie wieńcowej jest spowodowane jego działaniem ośrodkowym i może wywoływać u chorego fałszywe poczucie poprawy w przebiegu choroby wieńcowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dentysta warszawa żoliborz squash warszawa